CIĘCIE LASEREM – W JAKICH PROGRAMACH PRZYGOTOWYWAĆ PROJEKT?


Przygotowanie plików do obróbki laserowej (cięcia) realizujemy w programach dających na możliwość pracowania na krzywych – GRAFIKACH WEKTOROWYCH. Do najbardziej popularnych programów należą Corel Draw oraz Adobe Ilustrator. Niestety są to programy płatne, ale dające największe możliwości edycyjne z intuicyjnym interfejsem.


Do okazjonalnych zastosowań możemy użyć bardzo popularnego darmowego Inscape’a, który w większości potrzeb, przy tworzeniu prostych grafik powinien nam wystarczyć.

 

 

TWORZENIE PROJEKTU DO CIĘCIA LASEROWEGO – OD CZEGO ZACZĄĆ?


Projekt tworzymy od określenie wielkości pracy. Zaznaczamy domyślny obszar w którym zmieści się nasza praca i w jej centrum umieszczamy rysunek – projekt który chcemy wyciąć. Rysunek powinien być zrobiony bez wypełnienia (bezbarwny) z obrysem konturowym włosowym. Cały projekt musi być wykonany w skali 1:1 aby zminimalizować możliwość wystąpienia błędów podczas eksportu gotowego projektu do programu, którym obsługujemy proces wycinania. Jeżeli projekt zawiera litery – napisy, to bezwzględnie musimy zamienić je na krzywe.

 

Po naniesieniu wszelkich poprawek, kontroli wielkości oraz skali czyli po wewnętrznym zaakceptowaniu naszego projektu – zaznaczamy kursorem cała wybraną powierzchnię obejmującą nasz projekt i przeprowadzamy eksport do jednego z podanych formatów: DXF | Ai | PDF itp.

Kontrolnie po wykonaniu eksportu dokonujemy kontrolnego importu wysłanego pliku aby podglądnąć czy eksport wyszedł w prawidłowy sposób. Najlepiej podglądając zaimportowany plik w trybie szkieletowych (bez wypełnień). Jeżeli wszystko jest prawidłowe możecie Państwo swój plik wysłać do naszej firmy z zaznaczeniem w opisie: wymiaru pracy, materiału do cięcia, ilości sztuk i oczywiście z podaniem danych kontaktowych, gdyby pojawiły się jakieś problemy.

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.